دندانهای حساس در دوران بارداری و روش های درمان و پیشگیری از آن
wisdom-tooth-extraction-during-pregnancy

با بارداری ناراحتی های مختلفی برای مادر پیش می آید ، بدن شما در حال تغییر است و این تغییرات ممکن است روی قسمت های مختلف بدن تاثیر بگذارد مشکلاتی حین خوابیدن، کمر درد، مشکلات حین راه رفتن و …برخی از مشکلات عمده حین بارداری برای دهان و دندان است.

اما باید بدانید اغلب این مشکلات در عموم افراد شایع است

در این مقاله قصد داریم دلایل بروز این مشکلات را بیان کنیم:

تغییرات بارداری

هریک از تغییراتی هورمونی که بر اثر بارداری در بدن رخ می دهد می تواند اثرات مختلفی بر دهان و دندان بگذارد شایع ترین مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری عبارتند از:

  • تغییرات هورمونی می تواند بدن موجب ضعیف شدن بدن در برابر باکتری ها شود و موجب عفونت های دهان مانند عفوونت پریو دنتال و یا دندان و لثه درد شود.
  • در دوران بارداری برای اینکه بدن بتواند هم شما هم جنین را بهه خوبی نگاه دارد جریان خون افزایش می یابد این افزایش جریان خون باعث بروز حساسیت در لثه ها و متورم شدن آنها می شود و ممکن است باعث حساسیت هایی نظیر اذیت شدن هنگام خوردن غذاهای سرد و یا گرم شود.

طبق مطالعاتی که در سال 2010 صورت گرفت این مطالعات نشان داد که زنان باردار بیشتر از سایر افراد در معرض بیماری های لثه قرار دارند و ممکن است این بیماری ها باعث بروز خونریزی و درد در دهان و لثه ها شود.

درمان

با توجه به کاهش مصرف دارو در دوران بارداری و محدودیت آن در این دوران چگونه از دندان و دهن خود محافظت کنیم؟

با رعایت نکات بهداشتی می توانید دندان و دهان خود را در این دوران سالم نگاه دارید

مورادی که در این دوران می تواند موجب پیشگیری یا کاهش مشکلات شود:

مسواکی نرم انتخاب کنید و دندان ها را با مسواک نرم یشویید لثه های حساس نیاز به شسشتوی حساس و با احتیاط دارند.

از مصرف غذاهایی که باعث بروز حساسیت  برای لثه ها و دندان می شود اجتناب کنید.

آیا حین خوردن غذاهای بسیار سرد یا گرم اذیت می شوید؟بستنی یا چای حساسیت لثه ها را افزایش می دهد؟

باید از مصرف اینگونه خوراکی ها که باعث افزایش حساسیت لثه ها می شود اجتناب کنید.

کاهش مصرف شیرینی: مصرف شیرینی باعث افزایش باکتری ها در دهان می شود و این باکتری ها موجب ایجاد حفره در دندانها و منجر به درد می شود در صورتی که کاهش شیرینی برایتان سخت است طبق برنامه زمانی مصرف را به تدریج کم کنید و پس از هر بار خوردن شیرینی جات مسواک بزنید.

در دوران بارداری بطور منظم توسط دندانپزشک دندانهای خود را معاینه کنید و از سلامت آنها اطمینان بیابید اینکار باعث می شود حتی اگر دندانها بخواهند با مشکلی مواجه شوند سریع متوجه آن شوید و اقدامات مناسب را انجام دهید.

این درست است که بارداری به معنای یک دوره تغییر است اما لازم نیست ناراحتی های دهان ناشی از بارداری را تحمل کنید با انجام اقدامات بهداشتی لازم و مراجعه به دندانپزشک و ماما می توانید به راحتی درد و مشکل دهان و دندان را درمان کنید و دوران بارداری راحتی را سپری نمایید.

Translate »
There are no products