مراقبت های مورد نیاز پس از جراحی دندان عقل
wisdom-teeth-removal-at-hutto-hippo-family-dental

درد، تورم و احساس ناراحتی که ناشی از جراحی و کشیدن دندان عقل می باشد بخش طبیعی از روند درمان است

اما زمان بهبودی چقدر طول می کشد؟ چه مدت زمان می برد تا مشکلات کاملا بهبود یابد و جای خالی دندانهای کشیده یا جراحی شده دیگر احساس نشود؟

دندانهای عقل بعنوان دندان مولر سوم نیز شناخته می شوند در واقع نگه داشتن دندانهای عقل کاری ضروری نیست و بسیاری هم آن را نگاه نمی دارند و بطور کلی دندان های عقل کمکی برای زیبا شدن دندانها نمی کنند.

انجمن دندانپزشکی امریکا توصیه میکند که مردم تا قبل از سن 20 سالگی دندانهای عقل خود و نحوه رشد آنها را توسط یک متخصص بررسی کنند چراکه اغلب اوقات دندانهای عقل جای رشد کافی در فک را ندارند و یا بدلیل نحوه قرار گیری دندانهای دیگر نمی توانند بخوبی رشد کنند و لزوم مراجعه به دندانپزشک برای این است که گاهی دندان های عقل رشد می کنند اما بدلیل نبود جای کافی در لثه باقی می مانند و باعث خرابی و مشکلات بزرگتر می شوند.

اگر دندانهای عقل رشد کرده باشد و از لثه خارج شده باشد برای کشیدن آن فقط از بیحسی استفاده میکند و آنرا از دهان خارج می کند اما اگر دندان عقل خراب شده باشد و یا در لثه بصورت نهان قرار گرفته باشد آنگاه برای درمان آن نیاز به جراحی و بی حسی قویتری است

مراقبت های پس از جراحی

پس از جراحی درد، تورم و حتی در برخی افراد خونریزی ناشی از جراحی وجود دارد

باید یک هفنه پس از جراحی از نوشیدن غذاهای جامد و سفت، الکل، قهوه، نوشابه و نوشیدنی های داغ اجتناب کنید

حتی در روزهای ابتدایی پس از جراحی نباید دندانهای خود را مسواک بزنید با توجه به دوره های مختلف اوج سختی روند بهبودی بازه زمانی بین 3 تا 7 روز برای افراد مختلف می باشد

طول دوره درمان بستگی به شدت سختی دندان و جراحی دارد

دندان پزشک و یا جراح شما باید نکات لازم پس از جراحی را به شما بگوید ممکن است به شما گفته شود تا 24 ساعت پس از جراحی از مسواک و نخ دندان و شتشوی دهان اجتناب کنید ولی پس از آن می تواندی به آرامی مسواک بزنید.

  • دهان خود را با اب نمک یا دهان شویه شستشو دهید اینکار به تمیز نگاه داشتن دندان و جلوگیری از بروز عفونت کمک می کند
  • برای روزهای ابتدایی پس از جراحی رژیم غذایی شامل غذاهایی نرم داشته باشید و سپس به ارام شروع به خوردن غذاهای نیم نرم کنید.
  • برای کاهش تورم و درد از کمپرس یخ پس از جراحی استفاده کنید
  • پس از گذشت یک هفته اگر درد و خونریزی قطع نشد و یا علائم غیر معمولی مانند تخلیه چرک، درد شدید یا تاب را مشاهده کردید موضوع را با جراح خود مطرح کنید.

البته عوارضی مانند عفونت بسیار نادر است چراکه اغلب جراحان پس از جراحی نکات بهداشتی را اموزش می دهند و قرص و دهان شویه موردنیاز برای جلوگیری از عفونت را تجویز می کنند.برای کاهش درد روزهای ابتدایی می توانید از مسکن استفاده کنید.

Translate »
There are no products